خطر دود سیگار برای کودکان

   6337

فاطمه مهسا کارآموزیان


«دود ناشی از استعمال دخانیات حاوی بیش از 4000 ماده سمی و بیش از 80 ماده سرطان‌زا‌ست که افراد غیرسیگاری به صورت غیرداوطلبانه در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از آن قرار می دهد.»

     استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از سیگار، به معنی سیگاری تحمیلی بودن است. این دود، خطرات جدی بویژه برای کودکان فرد سیگاری که در تماس دائم با این دود هستند؛ در بردارد. شخصی که با افراد سیگاری زندگی می‌کند و در معرض دود سیگار قرار می‌گیرد، مثل این است که سالانه 80 نخ سیگار کشیده باشد و در اصل یک چهارم میزان نیکوتین سیگارهای استفاده شده روزانه را وارد بدن خود کند.

    عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری آغاز می‌شود، یعنی؛ زمانی ­که دستگاه تنفس هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. در این دوران استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان اثرات جانبی زیادی در جنین ایجاد می‌کند. سیگار کشیدن در طول حاملگی باعث عوارض زیادی از جمله «مرده‌ زایی»، «سقط خود به خود»، «مرگ جنین»، «مرگ در دوران نوزادی» و «مرگ ناگهانی نوزاد» می ‌شود. وزن نوزادان مادران سیگاری حدود 170 تا 200 گرم کمتر از مادران غیر سیگاری‌ است. پیدایش «برونشیت» و «عوارض تنفسی» در سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آنها سیگار می‌کشد، شایع‌تر است. میزان بروز «سرماخوردگی»، «عفونت گوش میانی»، «گلو درد»، «گرفتگی صدا» در کودکانی که والدین سیگاری دارند؛ بیش از کودکانی‌ است که والدین غیرسیگاری دارند. اگر مصرف سیگار به همین ترتیب ادامه یابد 150 میلیون کودک در جهان به علت عوارض ناشی از دود سیگار از بین خواهند رفت.

     قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در کودکان تا حدود 50 تا 100 درصد افزایش خواهد داد. ریه‌های فرد غیرسیگاری در مجاورت فرد سیگاری عملکرد ضعیف ‌تری نسبت به یک فرد غیرسیگاری سالم دارد. طبق اعلام مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیر واگیردار وزارت بهداشت، بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی؛ بیش از 30 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در میان «سیگاری‌های تحمیلی» بروز می کنند. غیر از آثار مزمن ناشی از دود سیگار که ذکر شد، آثار حاد استعمال تحمیلی دخانیات شامل:« تحریک چشم» (سوزش، خارش، اشک ریزش)، «آبریزش بینی»، «سرفه»، «خس خس سینه»، «تهوع»، «سردرد»، «تکرار حملات آلرژی و آسم» و «سرطان» می باشند. همچنین، بسیاری از سرطان‌ها در ارتباط با دود محیطی سیگار هستند که مهمترین آنها «سرطان ریه»، «سرطان حفره دهان» و «سرطان حنجره» می باشند.

       طبق پژوهش گروهی از محققان فرانسوی، کودکانی که قبل و بعد از تولد در معرض دود سیگار قرار می­گیرند به انواع مشکلات رفتاری مبتلا می­شوند. در این مطالعه، داده‌های مربوط به مصرف دخانیات قبل و بعد از تولد در خانواده ۵۲۰۰ کودک دانش­آموز مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که رابطه مستقیمی بین اختلالات رفتاری در کودکان، به ویژه اختلالات هیجانی؛ و در معرض بودن دود سیگار وجود دارد. این ارتباط وقتی معنادارتر می‌شود که هم در دوره بارداری و هم در دوره پس از تولد، فرزند در معرض دود سیگار قرار گیرد. تاکنون مطالعات گوناگونی درباره قرارگیری در معرض دود سیگار به انجام رسیده است. دود سیگار می‌تواند سبب بروز «مشکلات تنفسی» و نیز «قلبی» و «عروقی» گوناگونی شود. با این حال تاکنون پژوهش چندانی در مورد نقش دود محیط در مشکلات رفتاری کودکان به انجام نرسیده است. از طرفی دیگر پژوهشگران علوم پزشکی می­گویند: بررسی های جدید نشان می­دهند که دود سیگار احتمال «عفونت گوش» را در کودکان افزایش می‌دهد. كودكان والدین سیگاری بیشتر به عفونت­های گوش مبتلا می­شوند و در نتیجه مشكلات شنوایی بیشتری نسبت به سایر همسالان خود دارند. این یافته حاصل بازبینی روی ۶۱ مطالعه است كه در گذشته انجام شده است. دكتر «میشل ویتزمن» با بررسی تاثیر سیگاری بودن والدین روی فرزندان در مركز پزشكی دانشگاه نیویورک تاكید كرد: «اینكه كودكان به دلیل سیگار كشیدن والدین خود چنین درد شدیدی را تحمل می كنند، تأسف آور و غم انگیز است.»

    همچنین، محققان کانادایی می­گویند، کودکان نوپایی که در معرض دود سیگار قرار می­گیرند، در مقایسه با همسالانی که در چنین شرایطی نیستند، تا ۱۰ سالگی مبتلا به چاقی می­شوند. «لیندا پاگانی» محقق اصلی این مطالعه در «مرکز تحقیقات مونترال» معتقد است کودکانی که بطور متناوب یا پیوسته در معرض دود سیگار قرار می گیرند، به احتمال زیاد بیشتر از همسالان خود دچار چاقی می­شوند. وی می­گوید: "شاخص توده بدن د


نظر شما