نکاتی که در مورد استعمال سیگار باید بدانید!

   6926


بیش از 4000 ماده شیمیایی در تنباکو وجود دارد که حداقل 69 ماده آن باعث ایجاد سرطان می شوند. طبق یک لیست دولتی در ایالات متحده، حدود 599 ماده افزودنی به سیگار مجاز شمرده شده اند. این لیست مدتها محرمانه نگه داشته شده بود.
    مواد شیمیایی تولید شده از دود کردن توتون و تنباکو و مواد افزودنی آن بیش از 7000 برآورد شده است که 70 مورد آن عامل شناخته شده سرطان می باشد. برخی از این مواد شیمیایی منجر به بیماری های قلبی و ریوی می شود که می توانند، کشنده باشند. تعدادی از مواد شیمیایی موجود در دود سیگار عبارتند از: «سیانید»، «بنزن»، «فرمالدئید»، «متانول» (الکل چوب)، «استیلن» (سوخت مورد استفاده در دیگ های جوش)، «آمونیاک» و همچنین دود سیگار شامل: گازهای سمی «مونوکسید کربن» و «اکسید نیتروژن» است. «نیکوتین»، ماده اصلی سیگار و یک داروی اعتیاد آور است و یکی از خشن ترین مواد شیمیایی موجود در سیگار است. برگ توتون و تنباکو حاوی مواد رادیواکتیو، بسته به خاکی که گیاه در آن رشد کرده و کودی که استفاده شده است؛ می باشد. بنابراین افراد سیگاری با آتش زدن هر نخ سیگار مقدار کمی مواد رادیو اکتیو وارد ریه های خود می کنند. این امر یکی دیگر از عوامل کلیدی سرطان ریه در افراد است.

آیا مصرف سیگار موجب ابتلا به سرطان می شود؟ بله!
    سیگار علت حداقل 30 درصد از مرگهای ناشی از سرطان در ایالات متحده است. 87 درصد از مرگ های ناشی از سرطان ریه در مردان و 70 درصد در زنان بعلت مصرف سیگار است. کشیدن سیگار باعث سرطان «حفره بینی»، «سینوس های پارانازال»، «لب»، «حنجره»، «دهان»، «حلق»، «مری» و «مثانه» است. همچنین مصرف سیگار موجب توسعه سرطان های «لوزالمعده»، «رحم»، «تخمدان»، «کولورکتوم»، «کلیه»، «معده» و برخی از انواع «سرطان خون» می شود.    و اما متأسفانه بر اساس آمارهای ارائه شده از منابع گوناگون بالغ بر 12تا15 میلیون نفر در ایران سیگاری هستند. رتبه جهانی ایران درمصرف سیگار در میان 121 کشور جهان با مصرف سرانه 764 نخ در سال در رده شصت و هفتم قرار دارد. پیش از ایران، انگلیس و عراق با مصرف 790 و 784 نخ در سال قرار دارند و پس از ایران نیز سوئد و کره شمالی با مصرف 751 و 714 نخ در سال قرار دارند.


نظر شما