نلسون ماندلا

   73618

گرد آوری و تدوین: کریم آزاد


در همان روز‌های سخت زندان که نومیدی می‌خواست ما را ویران کند؛ درخششی از انسانیت را در چشمان یکی از زندانبان‌ها دیدم. شاید برای یک ثانیه! همان برای من کافی بود تا بدانم و مطمئن شوم که باید راهمان را ادامه دهیم. شعله انسانیت در نهاد انسان ممکن است پوشیده بماند، اما روزی برافروخته خواهد شد. نلسون ماندلا

«نلسون ماندلا» و «معمر قذافی» هر دو آفریقایی، آزادی خواه و مبارز بوده و در مبارزه پیروز شدند و به محبوبیتِ فراوان رسیده و موفق شدند رهبری کشورهایشان را به دست بگیرند، اما «نلسون ماندلا» بدون خون ریزی به پیروزی رسید و بدون خون ریزی ادامه داد و قدافی با خون بر مسند نشست و با خون ادامه داد، ماندلا گوشش را برای شنیدن صدای مردم باز کرد و قذافی دهانش را به نعره گشود تا گوش مردم از صدایش پر باشد، ماندلا کتابِ مردم را خواند و قذافی کتابی نوشت و مردم را وادار به خواندن آن کرد، ماندلا خودش را کشت تا مردمش زنده باشند و قذافی مردم را کشت تا خودش زنده باشد، ماندلا گفت: « ما » و قذافی گفت: « من »، ماندلا مردم را فرزندان خود خواند و قذافی مردم را سوسک و موش خطاب کرد، ماندلا پیش از این که از زندگی کناره بگیرد، از قدرت کناره گرفت و قذافی تا آخرین لحظات به تخت و خیمه اش می اندیشید. و حالا نلسون ماندلا و معمّر قذافی  هر دو در پیشگاهِ ابدیّت تاریخ ایستاده اند و ما تنها به احترام «نلسون ماندلا» می ایستیم. سه ویژگی که نلسون ماندلا را از دیگر رهبران سیاسی جهان جدا میکند :

۱- او پس از پیروزی انقلابش، هیچ پست یا مقامی را قبول نکرد و اعلام کرد در کنار مردمش است و پس از خواهش ها و درخواست های بسیار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد.

۲- او پس از پیروزی انقلابش هیچکدام از کسانی که او و همفکرانش را به مدت بیش از بیست سال شکنجه کرده بودند، مجازات یا محاکمه نکرد.

۳- او تنها رهبر آفریقایی بود که در طی بیش از چهل سال فعالیت سیاسی، هرگز متوسل به خشونت نشد و با مخالفان سیاسی خود همواره به گفتگو می نشست و مردم آفریقا، او را پدر می نامند.


نظر شما