حیات حرفه ای صدا و سیما

   44807

محمدرضا مهدوی، روانشناس بالینی


هر کس که یک نیم نگاهی به برنامه تلویزیون ایران داشته باشد، متوجه پایان حیات حرفه ای صدا و سیما می شود. چند قسمت از سریال های نوروز را در راستای حمایت از تولید ملی نگاه کردم. در سریال تعطیلات رؤیایی متوجه شدم که هیچ وقت نباید از این به بعد به یک سفر داخلی بروم، مخصوصا کیش؛ جزیره ای بدون حداقل امکانات و بدون امنیت! متأسفانه، تأثیر منفی که این سریال بر تصور مردم از سفر به کیش در اذهان گذاشت؛ بعید می دانم حالا حالاها از بین برود. این در حالی هست که کیش از بهترین، زیبا ترین و امن ترین مکان هایی هست که در ایران وجود دارد. امکانات تفریحی، گردشی، مراکز اقامتی و مراکز خرید عالی کیش؛ به علاوه آرامش و تمیزی جزیره به همراه فرهنگ عالی رانندگی شهروندانش، من و خانواده ام را همیشه به این نقطه ی طلایی کشور کشانده و حتی قصد داشتیم محل سکونت دائم خودمان را به کیش منتقل کنیم که هنوز شرایط فراهم نشده است. در عوض، با دیدن سریال پایتخت متوجه شدیم که خیلی راحت تر و بدون درد سر می توانیم به ترکیه سفر کنیم؛ لذت ببریم و بسیار کم هزینه تر از سفرهای داخلی هم تمام خواهد شد. متأسفانه، این به دور از حقیقت نیست؛ ولی جایز التبلیغ هم نبود!

از این بخش که بگذریم می رسیم به قضیه ازدواج دو خواهر دوقلو ۱۴ ساله در این سریال!

آقای محسن تنابنده - ببخشید آقای نقی معمولی- ترویج و تقویت این نگاه از جانب شما در این برنامه پربیننده بعید بود. ازدواج دختران در سن کم!

حالا درمورد سایر مسائل این سریال توان صحبت ندارم، اما یه لیست کوتاه را برای این متن از ذهن این نوشته عبور می دهم: تحقیر بزرگتر خانواده (بابا پنجعلی)، شوخی هایی با محوریت سکس، تضعیف جایگاه همسر، ترویج بدبینی و تعصب های نا بجا، ترویج تقلب و رانت بازی و احمق جلوه دادن ها؛ از اینها بگذریم.

سریال هیئت مدیره را پیشنهاد می کنم نگاه کنید.

یک ساختمان بدون شوهر! گویا این تهیه کننده به شدت قصد صرفه جویی داشته است. در این سریال

همسایه ها دزد، غیرقابل اعتماد، بی مسئولیت و مردانی که تک و توک حضور دارند اما ظاهرا از ناتوانی عقلی و حرکتی رنج می‌ برند !

کلاه قرمزی هم امسال دلسرد کننده بود. شوخی های جنسی و لفافه گویی های سیاسی و غیراخلاقی مناسب برنامه کودک و نوجوان نیست؛ هرچند مخاطبین این برنامه بیشتر بزرگترها هستند.


نظر شما