به آلودگی پلاستیک پایان دهید

   45046


بیشتر کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل به 1000 سال زمان نیاز دارند و عمر آنها بیش از 10 برابر عمر انسان است، بیائید برای حمایت از زمین از کیسه های سازگار با محیط استفاده کنیم.

مزایای استفاده از کیسه های سازگار با محیط زیست، عبارتند از:

1-    کیسه ‌های سازگار با محیط زیست 46 درصد کمتر از کیسه ‌های پلاستیکی ترکیبات پایه نفتی و رزینی دارند.

2-    کیسه‌ های سازگار با محیط زیست در مراحل پیش از تولید 34 درصد کمتر از کیسه ‌های پلاستیکی گازهای گلخانه ‌ای تولید می ‌کنند.

3-    در فرآیند تولید کیسه ‌های سازگار با محیط زیست چهار برابر انرژی کمتر و شش برابر آب کمتر نسبت به تولید کیسه‌های کاغذی مصرف می‌ کنند.

4-    کیسه‌های سازگار با محیط زیست در صورت دور انداخته شدن در محیط غیرسمی ظرف مدت 240 روز یا حتی کمتر در معرض تابش نور خورشید تجزیه می ‌شوند.

معایب کیسه های پلاستیکی، عبارتند از:

کیسه‌های یکبار مصرف اعم از: پلاستیکی و کاغذی، خطرات بسیاری را برای محیط زیست به همراه دارند که این خطرات تنها محدود به حجم بالای دفن این زباله‌ها در خاک نبوده، بلکه شامل منابع اولیه در تولید آنها، جابه‌جایی و به ویژه؛ بازیافت و پیامدهای ناشی از انجام طی این مراحل می‌ شود.

همچنین، آمار نشان می‌ دهد که سالانه بیش از چهار میلیارد کیسه پلاستیکی به عنوان زباله در طبیعت رها می ‌شوند که اگر این تعداد کیسه‌های پلاستیکی به هم وصل شوند، این نوار طویل می تواند 63 مرتبه دور زمین بپیچید. همینطور سالانه یک میلیارد پرنده و پستاندار به دلیل خوردن این کیسه‌های پلاستیکی جان می ‌بازند. اگرچه کیسه‌های پلاستیکی قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند، اما مطالعات نشان می ‌دهند که تنها یک تا سه درصد از این کیسه‌ ها بازیافت می ‌شوند. وقتی کیسه‌های پلاستیکی در معرض نور آفتاب قرار می ‌گیرند، پلاستیک موجود در آنها هرگز از بین نرفته و ذرات سمی آزاد شده از آنها وارد زنجیره غذایی می ‌شود.

 


نظر شما