زندان ها برای زنان ساخته نشده اند: یک مدافع حقوق زندانیان می گوید که این یک مشکل بزرگی است

   43887

نویسنده: SAMANTHA COONEY 19 جولای 2017


«آندریا جیمز»، می داند که یک زن زندانی با چه چالش هایی مواجه است.

«جیمز» در سال 2009، در حالی که یک کودک پنج ماهه داشت؛ محکوم به گذراندن 24 ماه حبس در زندان فدرال دانبیوری به دلیل استفاده غیرقانونی از پول شد. در آنجا او با مادرانی که شرایط مشابه وی داشتند، ارتباط برقرار کرد. وی گفت که اکثر زنان متحمل مجازات خشونت آمیزی شده اند که آنها را از فرزندانشان جدا کرده و قادر به دریافت درمان های مناسب روانی و بهداشتی نیستند و سلامت جسمانی آنها در معرض خطر است. بنابراین، «جیمز» و تعدادی دیگر از زندانیان زن تصمیم گرفتند که شرایط خود را تغییر دهند. «جیمز»، اکنون مدیر اجرایی شورای ملی زنان زندانی است و حقوق زنان را پیگیری و مطالبه می کند. با وجود تلاش های وی به نظر می رسد که شرایط رو به تغییر است. اخیرا لایحه ای تنظیم شده است که به مادران زندانی اجازه می دهد تا مدت طولانی تری را با فرزندشان سپری کنند و همچنین، آنها اجازه دارند تا هر زمان که بخواهند آزادانه با کودکشان تلفنی صحبت کنند. همچنین، در این لایحه دسترسی به موارد بهداشتی برای زنان تسهیل می شود. هنوز روشن نیست که آیا این لایحه به تصویب برسد یا خیر، اما در قدم اول به کمیته قضایی جهت بررسی ارجاع شده است.

اگرچه تعداد مردان زندانی بیش از زنان زندانی است، مدافعان حقوق زندانیان می گویند که شرایط زندان ها مناسب زندگی زنان نیست و باید این مهم مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه، تعداد زنان بازداشت شده از 26378 مورد در سال 1980 به 215،332 در سال 2014،  رسیده است که آمار نشان می دهد جمعیت زنان زندانی در حال افزایش است و سرعت بیشتری نسبت به تعداد مردان بازداشت شده داشته است. مدافعان حقوق زنان زندانی می گویند که امکانات زندان عمدتا برای مردان تعبیه شده است و این  شرایط نیازهای زنان را تأمین نمی کند. آنها می گویند بسیاری از زنان پشت میله های زندان قربانی تروماتیک جنسی هستند یا از فقدان بهداشت روانی یا سوء مصرف مواد مخدر رنج می برند و اکثر کارکنان زندان از جمله نگهبانان، آموزش های لازم را برای مقابله با این آسیب ها ندیده اند. «هالی هریس»، مدیر اجرایی شبکه عدالت به «مووتو» گفت: "زنان در حال ورود به زندان هایی هستند که برای مردان برنامه ریزی شده اند، در صورتی که نیازهای آنها کاملا متفاوت است."

مدافعان حقوق مادران زندانی می گویند که واقعیت این است که بیش از 60 درصد زنان زندانی دارای یک کودک زیر 18 سال هستند و بسیاری از آنها مادران مجرد هستند. تماس تلفنی برای این مادران از زندان دشوار و هزینه بر است. در مواردی پس از اینکه این مادران از زندان آزاد می گردند، در خصوص سرپرستی کودکشان دچار مشکل می شوند. مواردی نیز وجود دارند که این بچه ها ترک تحصیل کرده اند و اکنون خود نیز در زندان هستند.

«الیزابت سواولا»، یکی از معاونان برنامه ریزی مؤسسه عدالت و نویسنده ی گزارش سال 2016 در مورد وضعیت زنان در زندان، گفت: "هنگامی که یک مادر در زندان زندانی می شود، این زندان اثر وحشتناکی دارد. در واقع، این امر می تواند به کودکان آنان آسیب برساند. آنها مادرانشان را در طرف دیگر شیشه می ببینند و نمی توانند آن را تحمل کنند."

توسط قانون گذران دموکرات و جمهوری خواه، کنفدراسیون زنان؛ یک کنفرانس یک روزه برگزار شد تا راهکارهای لازم بررسی شوند. طبق تصمیم جدید، قرار شد تا زنان کمتری روانه زندان شوند و خدمات روان درمانی و بهداشتی و مددکاری به نحوی ارائه شوند که این زنان بتوانند ارتباط با خانواده هایشان را حفظ کنند. به گفته ی واشنگتن پست، «فالین» در این کنفرانس گفت: "راهکار بهتری هم وجود دارد و آن پیشگیری از وقوع جرم و زندان رفتن آنهاست تا خودشان و خانواده هایشان آسیب نبینند. 83 درصد از زنان برای جرائمی غیر از قتل در زندان هستند که عمده آن مربوط به موادمخدر است."

«هریس» امیدوار است که قوانین بیشتری در این خصوص تصویب شوند. در حال حاضر تصویب قانون با هدف بهبود شرایط زندانیان زن، از جمله ممنوعیت زدن زنان باردار صورت گرفته است. تعدادی از فرمانداران جمهوری خواه و دموکرات در خصوص یافتن راهکارهایی جهت کاهش تعداد زنان زندانی ابراز علاقه کرده اند. «هریس» گفت که ما امیدواریم بتوانیم تأثیر زیادی بر این جریان داشته باشیم.

منبع:

http://time.com/4864958/incarcerated-women-prison-inmates


نظر شما