آیا تمام تهران با زلزله از بین می رود؟

   35601

دکتر علی اصغر برهمند، محقق و مخترعی که اکثر پیش بینی هایش در مورد احتمال وقوع زلزله تاکنون درست بوده است.


محمدرضا محمودی، معاون عمرانی سابق استانداری تهران طی گفتگویی رسانه ای گفته بود که باید به مردم بگوییم که محدوده تهران حدود 720 کیلومتر مربع است و اگر زلزله اتفاق بیفتد تمام این محدوده ویران نمی شود و یک قسمتی ازشهر آسیب می بیند، چون یک گسل فعال می شود و نباید مردم را نگران کرد که تمام تهران آسیب می بیند؛ اما در تهران آنچه ما را نگران می کند خروج از تهران و ترافیک در زمان وقوع زلزله است. در شرایط بحران امداد رسانی در تهران سخت می شود، همه از خانه بیرون می آیند و تهران قفل می شود. به نظر من باید بر روی این موضوع کار کرد، یعنی باید آموزش داده شود که در زمان وقوع زلزله چطور عمل کنند بطوریکه همه باید در همان نزدیک محل مسکونی خود اسکان پیدا کنند و به محل دیگر نروند چون ترافیک به وجود می آید.

این در حالیست که دیگر کارشناسان نیز معتقدند: احتمال ویرانی تمام تهران در زمان وقوع زلزله تقریبا صفر است. البته ممکن است برخی مناطق آسیب بیشتری ببینند، اما این در کل تهران یکسان نیست. همه ی گسل ها در هیچ کجای دنیا با هم فعال نمی شوند. اگر قراراست که جا به جایی باشد یکی از گسلها حرکت می کند و دیگری شلیک می کند و آن هم با فاصله زمانی است، مانند بازی دومینو. اگر به طور مثال گسل شمال فعال شود مناطق شمالی تهران آسیب می بیند نه ساکنان ری، چون گسلها در کنار هم نیستند تا بر روی هم تأثیر بگذارند. در این میان توجه به توصیه های ایمنی، حین وقوع زلزله اهمیت دارند.

اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، می توانید جان خود و بستگانتان را با داشتن آگاهی در مورد پناه گرفتن و انجام عکس العمل سریع و مناسب نجات دهید؛ بنابراین لازم است که نکات ذیل را مد نظر داشته باشید. از پنجره ها و کمدهای بلند که بدون مهار هستند و همچنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید. می بایست در زیر میز ناهارخوری یا میز تحریر و یا تخت خواب پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند، پایه های آنها را با دستانتان محکم بگیرید. می بایست در کنار کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سر خود را با بازوان خود گرفته اید، حرکت کنید. از پله ها یا آسانسور استفاده نکنید.

اگر محل ایمن وجود ندارد و شما در کریدور هستید به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوهایتان خم نموده و ضمن اینکه با کف دستهایتان پشت سر خود را گرفته اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.

اگر هنگام وقوع زلزله در فضای باز هستید، از ساختمان های بلند وشیشه ای دور شوید. از دیوارها و کابل ها و تیرهای برق و تابلوهای تبلیغاتی فاصله بگیرید. اگر در مکان های عمومی هستید، به سمت درهای خروج هجوم نیاورید. از شیشه ها دور شوید. چمپاته بزنید و با کیف، کتاب و یا دست از سر و گردن خود محافظت کنید.

اگر هنگام وقوع زلزله در حال رانندگی هستید، خودروی خود را به سمت راست خیابان هدایت کنید. خودروی خود را در مجاورت ساختمان های بلند، تیرهای برق، پل ها و ... متوقف نکنید. از خودرو خارج نشوید. رادیو را روشن نگه دارید.

حال این پرسش مطرح است که چه ساختمان هایی در مقابل زلزله مقاوم هستند؟

شاید لازم باشد خود شهروندان به جای نگرانی درباره زلزله علاوه بر اقدامات ایمنی حین زلزله، اقدام عملی برای پیشگیری از زلزله نیز انجام دهند. مقاوم‌سازی ساختمان‌های فرسوده یکی از اقداماتی است که باید هر خانواده‌ ای در اولویت قرار دهد. جالب است بدانید که برای شناسایی یک ملک مقاوم هیچ ابزاری وجود ندارد به جز اینکه درباره برخی از ویژگی‌های فنی ساختمان تحقیق کنید. خریدن خانه ‌ای که توسط یک تیم متعهد و متخصص ساخته شده باشد و علاوه بر رعایت ضوابط فنی از مصالح مرغوب نیز استفاده کرده باشد، یکی از مهمترین نکات است.


نظر شما