رایزنی با مراجع دینی برای حفظ حقوق زنان و اصلاح برخی قوانین

   35717


دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس ‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اقدامات مؤثر و کارآمدی در ممانعت از اعمال خشونت علیه زنان در ایران صورت گرفته است، تاکید کرد: "علیرغم اقدامات خوبی که انجام شده ما هنوز با چالش‌ها و موانعی در این زمینه روبرو هستیم."

ایشان در تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه توانمند سازی زنان، تصریح کرد که متأسفانه در این سال‌ها شاهد فعالیت‌های کمپین‌هایی در زمینه ایران‌ هراسی در عرصه بین ‌الملل بوده ‌ایم و این اقدامات مانع از این شده که چهره درستی از ایران در عرصه زنان و حقوق بشر به جامعه بین ‌المللی ارائه شود. ایشان در ادامه افزود که در پی بهبود شاخص ‌های سلامت در ایران شاهد این هستیم که طول عمر ایرانیان از جمله زنان افزایش پیدا کرده و این خود یک دستاورد بزرگی است. وی همچنین، به دستاوردهای ایران در زمینه سوادآموزی و فراهم کردن زمینه برای تحصیل زنان در طول ۴۰ سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: "همین موضوع باعث افزایش حقوق زنان در دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است."

دکتر ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر ۴.۵ میلیون دانشجو در ایران مشغول به تحصیل هستند، ادامه داد: "علیرغم این رشد کمی در خصوص کیفیت آموزش و فرهنگ زندگی خوب ما با چالش‌هایی مواجه هستیم  که برنامه ‌ریزی ‌ها در راستای رفع این چالش‌ ها، به رغم چالش‌ های موجود، آینده روشنی را در این خصوص برای جامعه ایران متصور هستیم." وی به افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی و همچنین افزایش حضور زنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که در انتخابات پیش‌ رو شاهد افزایش حضور بیشتر زنان در این عرصه‌ ها باشیم.

معاون رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع اشتغال زنان و چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد اشاره و ادامه داد: جامعه مردسالار ایران به سختی حضور زنان در بازار کار را می ‌پذیرد. در سطح نخبگان زنان کمی حضور دارند. جامعه ما همچنان مردسالار است و همچنین به سختی می‌ تواند حضور زنان در بازار کار را بپذیرد و ما چنین موضوعی را در زمینه شغل‌ های دولتی و خصوصی مشاهده می ‌کنیم. دکتر ابتکار به بخشی از اقدامات دولت در زمینه فراهم کردن حضور بیشتر زنان در عرصه اشتغال اشاره و اظهار کرد: ما تلاش کرده‌ ایم که از زنان کارآفرین حمایت کنیم و اکنون با تعداد قابل توجهی از زنان کارآفرین در جامعه مواجه هستیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه برای بهبود قوانین کنونی و جاری در چارچوب شریعت و قوانین اسلامی اقداماتی صورت گرفته و در همین چارچوب برخی از مفاد قانونی اصلاح شده است، گفت: "شاهد اصلاح برخی از قوانین در راستای حفظ حقوق زنان هستیم، البته پیشبرد این موضوع نیازمند انجام گفت ‌و گوهای زیادی است. در حال حاضر در حوزه‌های علمیه، گفت‌ و گو در مورد مباحث حقوقی و قانونی در این زمینه وجود دارد و تلاش است تا موانعی که در راستای بهبود قوانین وجود دارد برطرف شود و تلاش کرده‌ایم که گفت ‌و گوهای سازنده‌ای را با مراجع دینی و حوزه‌ها داشته باشیم.

ابتکار همچنین به روند بررسی لایحه منع خشونت علیه زنان و همچنین حفظ امنیت اجتماعی زنان و کودکان در مجلس ایران اشاره کرد و گفت: "این دو لایحه در اختیار مجلس است و روند نهایی شدن و جمع‌ بندی خود را طی می‌کند."

وی به موضوع اقلیت‌های دینی و توجه به حقوق آنها نیز اشاره کرد و گفت: "ما گفت‌ و گوهایی با علمای اهل تسنن در استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان داشته ‌ایم و تلاش داریم که از طریق این گفتگوها در ارتباط با ارتقای وضعیت زنان، کودکان و جلوگیری از ازدواج کودکان اقداماتی انجام دهیم و همان‌طور که اشاره کردم در این زمینه بحث‌ها و رایزنی‌هایی صورت گرفته است. معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه گفت‌ و گوهایی نیز در سطح مراکز دانشگاهی و علمی در ارتباط با حقوق افراد صورت گرفته و توانسته‌ ایم در این زمینه تبادل نظرهایی با مجامع بین‌المللی داشته باشیم، ادامه داد: "امیدواریم گفت ‌و گوهای بیشتری در زمینه حقوق بشر در سطح بین‌المللی داشته باشیم."

 

 

 

 


نظر شما