در بخش هایی از آسیا و خاورمیانه عمل ناقص سازی جنسی زنان بطور پنهانی صورت می گیرد

   36378

اما باتا


برخی از فعالان حقوق بشر طی کنفرانسی که در رم برگزار شد، خواستار آن شدند که جهت پیشگیری از ناقص سازی جنسی زنان، آموزش های لازم برای افزایش سطح آگاهی جامعه، فراتر از منطقه آفریقا هم انجام گیرد. متأسفانه، در مناطق شرقی و خاورمیانه نیز هنوز عمل ناقص سازی جنسی زنان صورت می گیرد. «ایزیز الگیبالی» از WADI، یک سازمان خیریه آلمانی؛ که برای پایان دادن به ناقص سازی جنسی زنان در خاورمیانه فعالیت می کند؛ می گوید: "به نظر می رسد که مسئله خیلی بیشتر و بزرگتر از آن چیزی است که مردم تصور می کنند. احساس من این است که این عمل در سرتاسر جهان اتفاق می افتد ولی انجام تحقیقات برای شناسایی افراد کار آسانی نیست."

«یونیسف»، تخمین می زند که حدود 200 میلیون دختر در سرتاسر جهان تحت عمل ناقص سازی جنسی قرار گرفته اند که اکثر این دختران با مشکلات جدی جسمی و روحی مواجه شده اند. برخی از مدافعین حقوق بشر می گویند که این آمار تنها محدود به 27 کشور آفریقایی همراه با یمن، کردستان عراق و اندونزی است و آمار واقعی بسیار بیشتر از این رقم می باشد.

«ماریا طاهر» یک زن هندی می گوید: "من می دانم که جزو آمار 200 میلیون نفر نیستم، در حالی که در هفت سالگی در هند تحت این خشونت قرار گرفتم. میلیون ها زن وجود دارند که داستان زندگی آنها هیچ جا گفته نشده است."

اخیرا، بازماندگان این نوع آزار در هند و سنگاپور سکوت خود را شکسته اند. بررسی ها نشان می دهند که علاوه بر این کشورها، این مراسم در بخش هایی از ایران و روسیه هم اجرا می شود. انجام این رسم در میان پناهندگان سوری که وارد آلمان شده اند نیز مشاهده شده است. همچنین، شواهدی وجود دارد که درکشورهای پاکستان، اردن، کویت، عمان، مالزی و تایلند نیز این عمل انجام می گیرد.

ناقص سازی جنسی زنان ریشه در کنترل میل جنسی آنان دارد، اما باید گفت که شیوه ها و باورها در این ارتباط بسیار متفاوت هستند. آنچه که قطعا مشترک است، آسیب جدی است که به اندام زنانه وارد می شود و اگر زنی زنده بماند در طول زندگی خود با مشکلات جدی جسمی و روحی مواجه خواهد بود. ممکن است این عمل تحت عنوان مذهب و یا فرهنگ در جامعه ای اجرا شود، بطوریکه در برخی جوامع آن را پیش شرط ازدواج می دانند و یا ممکن است دلائل بهداشتی برای آن ذکر کنند. هرچند، کشورهای آفریقایی در این زمینه نیاز به رسیدگی دارند، اما نباید از سایر نقاط جهان غافل شد و بایستی قربانیان را شناسایی کرده و به آنها کمک کرد و از سوی دیگر با افزایش آگاهی جامعه از طریق برنامه های آموزشی مانع از ناقص سازی دختران دیگر شد.

 

منبع:

https://www.reuters.com/article/us-global-fgm-conference/in-parts-of-asia-and-middle-east-female-genital-mutilation-a-hidden-ritual-idUSKBN15E0KF

 


نظر شما