نگاهی به فیلم خشم و هیاهو

   25502

مهسا مستقیمی، پژوهشگر حوزه هنر و سینما


تینا همسر خسرو پارسا خواننده مشهور پاپپس از اطلاع از رابطه ی پنهانی همسرش با دختر دانشجویی به نام «حنا» اقدام به خودکشی ناموفق می کند که قطع نخاع شده و در حالت کما از بیمارستان مرخص شده و به خانه فرستاده می شود. خسرو پارسا، با آوردن «حنا» به عنوان پرستار خصوصی همسرش تینا با یک تیر چند نشان می زند، اما چندی بعد «تینا» در بسترش به طرز فجیعی به قتل می رسد و «حنا» به عنوان قاتل بازداشت و اعدام می شود؛ درحالیکه تا روز آخر مدعی بود که قاتل نیست.

داستان خشم و هیاهو، همانند دو فیلم دیگر «هومن سیدی» - فیلم 13 و اعترافات ذهن خطرناک من- بن مایه ی روانشناسانه و پرداختن به مسائل اجتماعی و دیگری پایان باز دارد. آنچه مهم است، در هر سه اثر سیدی با موضوعات اجتماعی مواجیهم که به لایه های پنهانی ناشناخته ی انسان ها نقب می زند. این دغدغه فیلم ساز است که انسانی را نمایش می دهد که شناخت تمام ابعاد وجودی اش و اعمال و رفتاری که بروز می دهد؛ دشوار و پیچیده است.  خواه یک نوجوان باشد یا شخصی که هویتش را گم کرده است یا هنرمند محبوبی که خودش را گم کرده است.

«خسرو پارسا»، می تواند نمادی از انسان هایی باشد که یک شبه به شهرت و محبوبیت دست پیدا کرده اند، اما در اینجا توازن بین موقعیت اجتماعی جدید با وجوه متعارف فرهنگی اجتماعی جامعه ی خویش موفق نیستند. موضوع برداشت فیلم از ماجرای غم انگیز مرحومه «شهلا جاهد» (همسر موقت فوتبالیست مشهور دهه 60 آقای ناصر محمدخانی، که به جرم قتل مرحومه «لاله سحرخیزان» همسر دائمی وی اعدام شد)؛ اما آیا «حنا» هم مثل «شهلا» دچار جنون آنی شده بود یا عالمانه و از روی حسادت رقیبش را به قتل رسانده بود ویابه عشق «خسرو» قتلی را به گردن گرفت که مرتکبش نشده بود تا دامن خسرو از اتهام قتل پاک شود. ابهامات پرونده شهلا از نظر افکار عمومی هنوز پابرجاست و این همان چیزی است که با علاقمندی های هومن سیدی در پایان نداشتن فیلم هایش سازگار است، هرچند بسیاری از تماشاگران این نوع پایان را نمی پسندند. فیلم خشم و هیاهو، به کارگردانی و نویسندگی هومن سیدی و تهیه کنندگی سعید سعدی است. هومن سیدی تا سالها به عنوان بازیگر شناخته می شد، اما در چند سال گذشته فعالیتش را در حوزه نویسندگی و کارگردانی افزایش داده است.

این فیلم با بازی زیبای «طناز طباطبایی» و موسیقی بینظیر «کارن همایونفر» با بکارگیری به موقع موسیقی و مناسب با شخصیت های فیلم محصول سال 1394 است و در سی و چهارمین دوره ی جشنواره فیلم فجر برنده ی جایزه بهترین فیلمبرداری شد.

 

  


نظر شما