توانمندسازی زنان به عنوان نیمی از سرمایه انسانی کشور

   10332

شهيندخت مولاوردی معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده


سال ۱۳۹۵که آغاز و فرجام آن معطر به عطر یاس نبوی و مزین به نام نامی زهرای اطهر(س) بود، فرصت مضاعفی را برای تبیین ابعاد و وجوه شخصیتی آن معیار انسانیت فراهم نموده و بار دیگر با تأمل در فصول ناگشوده کتاب زندگی کوتاه ولی پربار آن حضرت، ضرورت رمزگشایی از حقیقت وجودی آن شخصیت الهام بخش و اثرگذار و حرکت آفرین  برای همه نسل ها و عصرها را خاطرنشان کرد و یادآور شد که امروزه معاصرسازی شخصیت آن بانوی بزرگ با بهره مندی از ظرفیت های نوپدید و ابزارهای نوین اطلاعاتی و ارتباطی و با استعانت از زبان هنر مسئولیت و دغدغه همه ما، بویژه متولیان اصلی آن در نهادهای دینی و فرهنگی باید باشد.

   در زمانه ای که در جزیره العرب تولد فرزند دختر مایه سرافکندگی و ننگ به شمار می رفت، خداوند خیر کثیر را به پیامبرش عطا می کند و رسول اکرم (ص) در یک انقلاب فرهنگی با شکستن تابوهای رایج و پشت پا زدن به آداب و سنن جاهلی در انظار عمومی  بوسه بر دستان دختر دردانه خود زده و او را پاره تن خود می خواند. «فاطمه» که پرورش یافته چنین مکتبی است با بکار گرفتن آموخته هایش در همسرداری و تربیت فرزندانی صالح، بعدها در روزگار خانه نشینی  و سکوت علی (ع) به عنوان سیاست ورزی مبرز، رهبری آگاه  و کنش گری فعال، زبان ناطق او می شود و با دفاع از حقیقت و عدالت، الگوئی دست یافتنی از حق طلبی را به بشریت عرضه می دارد.

    همچنین، در سال ۱۳۹۵ سالروز ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که با میلاد با سعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) تقارن دارد را در تبیین جایگاه زنان در اندیشه و عمل آن امام راحل بطور مضاعف مغتنم شمردیم و با یادآوری نقش و تأثیر زنان در تمامی تحولات سیاسی مهم پس از انقلاب و چالش های پیش روی زنان و نیز چالش های پیش روی جامعه در حوزه زنان و خانواده و با تجربیات 38 سال گذشته و درک درست و واقع بینانه از وضعیت موجود، میزان فاصله ای که با وضعیت مطلوب وجود دارد را مورد بازخوانی قرار دادیم. به مدد روح قدسی حضرت زهرا(س) در سال ۱۳۹۵ شاهد اتفاقات امیدوار کننده ای در کشور بودیم. تعیین شعار و عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل برای سال ۱۳۹۵ و مؤلفه های آن شامل: درون زایی، برون گرایی، عدالت محوری، مردم مداری و دانش بنیانی که زنان به عنوان نیمی از سرمایه انسانی کشور هم در گفتمان سازی این اقتصاد و تبدیل آن به مطالبه عمومی (وجه فرهنگی) و هم در جایگاه عوامل تولید (وجه اقتصادی) می توانستند و می توانند نقش آفرین و تأثیرگذار باشند که به نظر می رسد هنوز آنچنانکه باید و شاید این نقش مورد اذعان قرار نگرفته و به رسمیت شناخته نشده است. در سال گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به رغم دشواری ها، چالش ها و محدودیتهای فراوان و اقتصاد آسیب دیده ای که تحویل گرفته بود، بسیار فراتر از حد انتظار ظاهر شد؛ اما واقعیت آن است که درمان بیماریهای مزمن و پایدار اقتصاد کشور در گرو بهره مندی از همه ظرفیتها، از جمله ظرفیتهای انسانی اعم از زن و مرد و همدلی و مشارکت همه ارکان نظام است و زمان طولانی تری به مراتب بیش از یک سال برای جراحی های بزرگ این اقتصاد بیمار مورد نیاز است.

     توجه در عالی ترین سطح نظام به روند رو به رشد و نگران کننده آسیبهای اجتماعی و عزم ملی و اهتمام جدی به انجام اقدامات فوق العاده و گزارش دهی مستمر و منظم در حضور مقام معظم رهبری و تشکیل بالغ بر 15 کارگروه و ستادهای مقابله و توجه لازم به کاهش و کنترل آسیبهای اجتماعی در برنامه ششم توسعه، در رفع نگرانی ها نسبت به آسیبهای اختصاصی این حوزه و نیز زنانه شدن بسیاری از آسیبهای اجتماعی مؤثر خواهد بود. ابلاغ سیاستهای کلی خانواده توسط مقام معظم رهبری به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که بلافاصله قوه مجریه به سهم خود تقسیم کار ملی را در ۱۶بند آن انجام داده و توسط معاون اول رئیس جمهور به دستگاههای همکار معاونت به عنوان دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده ابلاغ شده است تا در مهلت 3ماهه به ارائه برنامه های پیشنهادی خود اقدام نمایند. امید است در تعامل با سایر قوا و ارکان نظام و نیز در تعامل با سایر سیاستهای کلی ابلاغی و سایر نهادها از جمله نهاد دین، اقتصاد و فرهنگ که با نهاد خانواده تأثیر و تأثر متقابل دارند، قدم های جدی در تحقق این سیاستها و تقویت کارکرد و نهاد خانواده و جایگاه زن در آن برداشته شود. ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهور به عنوان خط مشی و برنامه عمل دولت، فرصت و زمینه لازم را برای توجه به حقوق شهروندی زنان، بایسته ها  و تحقق آن فراهم می سازد و مستند و مبنای بسیاری از حرکتها و اقدامات در این مقوله قرار خواهد گرفت.

    تدوین و تصویب قانون برنامه ششم  توسعه بویژه ماده  ۱۱۶که چارچوب حرکت در حوزه زنان و خانواده را با رویکرد "عدالت به مثابه انصاف" و تعیین شاخص های بومی مشخص کرده و در کنار سند برنامه ششم که با اولویت بندی مسائل این حوزه با هدف گذاری کمی راهکارهای لازم را ارائه داده است و توسط دولت جهت اجرا ابلاغ خواهد شد، نویدبخش ارتقای جایگاه زنان و پایداری خانواده در جامعه ایرانی در پنج سال آتی است. با توجه به شرایط جهان در حال تغییر کار و حضور قابل تأمل زنان و دختران در ساختار آموزش عالی و تخصصی بودن حوزه تکنولوژی های نوین و نقش آن در توانمندسازی زنان، بهره گیری از فرصت های ایجاد شغل و کارآفرینی در این حوزه از الزامات برنامه ریزی بوده و با توجه به ضریب بالای نفوذ اینترنت در ایران و دسترسی برابر زنان و مردان به آن چشم انداز مثبتی در کارآفرینی و توسعه اقتصادی در این حوزه وجود دارد، ضمن آنکه در شرایط پسابرجام و گشایش های تدریجی ناشی از آن، در پیش گرفتن سیاست برد-برد اقتصادی و همکاری فن آورانه و مبتنی بر انتقال دانش فنی نیز توجه به بهره مندی از ظرفیت زنان و دختران متخصص و کارآزموده را مضاعف می کند. هم اکنون 17 درصد مدیران شرکتهای دانش بنیان (۳۲۰شرکت) را زنان تشکیل می دهند. تقارن مبارک این ایام را با آغاز سال نو و بهار طبیعت به مصداق سالی که نکوست از بهارش پیداست، به فال  نیک می گیریم و یاد و خاطره عزیزانی که سال گذشته از میان ما رفتند و روزهای تلخی را برایمان رقم زدند را گرامی می داریم.
همگام با دگرگونی دلها و جان ها و انقلاب قلبها در آغازین ایام سال
۱۳۹۶، ملت ایران بار دیگر با امتحان و انتخابی دیگر سرنوشت خود را رقم خواهند زد و در این میان زنان و دختران با مشارکت جدی و حداکثری خود درانتخابات پیش رو و در تحقق فضایی مملو از نشاط سیاسی بار دیگر خالق حماسه هایی خواهند شد که در تاریخ مبارزات زنان این سرزمین ماندگار خواهد بود. در پایان با تبریک میلاد با سعادت بزرگ بانوی اسلام و روز مادر و روز زن و آغاز فصل رویش و نو شدن و تغییر و دگرگونی طبیعت به ملت عزیز ایران و بویژه مادران و زنان بزرگ سرزمینم، بهترین احوالات را در سال۱۳۹۶از خداوندی که محول الحول و الاحوال است؛ خواهانم.

.


نظر شما