مبارزه با مفاسد اقتصادی راهی به سوی ریشه کن سازی فقر

   11037

دکتر حسن کامران-استاد دانشگاه تهران و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی


   فقر در همه جوامع وجود دارد و افراد فقیر اگر حمایت نشوند آسیب پذیر می شوند. اگر به خانه افرادی که تخت پوشش «کمیته امداد» و «بهزیستی» هستند، بروید؛ برای پختن آبگوشتی ساده استخوان می خرند. برخی از آنها کیسه هایی در دست می گیرند و ته مانده ی غذای دیگران را جمع آوری می کنند. این افراد اگر از نظر مالی در مضیقه باشند، اما از بعد فکری مستضعف نیستند. آنان افرادی آبرومند هستند که دست نیاز به سوی کسی دراز نمی کنند. ما باید به داد این قشر از جامعه برسیم. ما باید فقر را در کشور ریشه کن کنیم. اگر می خواهیم با فقر مبارزه کنیم باید جلوی ریخت و پاش ها را بگیریم و اما تا کی باید شاهد این گونه مسائل باشیم؟ اعتراف می کنم که نمی توانیم، زیرا زمانی جلوی اسراف گرفته می شود که مسئولین و قانون گذاران امر به طور قاطع وارد عمل شوند.

    باید اعتراف کنیم که اقتصاد مقاومتی مظلوم واقع شده است، باید نام حکومتی هایی که مفسد اقتصادی هستند را افشاء کنیم. این فرد هر که باشد و هر سمتی داشته باشد از وکیل گرفته تا استاندارد باید نام وی افشاء شود. اینطور نیست که با افشای نام یک خاطی آبروی نظام برود. نظام را مردم حفظ کرده اند و بالای سر همگی ما مقام معظم رهبری است. اگر مسئولین به مردم نگویند؛ آنها فکر می کنند که همه دزد هستند. آن افرادی که تعداد آنها محدود هم هست و دزدی می کنند، باید به مردم معرفی شده  و دستشان کوتاه شود. الگوی ما در مبارزه با مفاسد اقتصادی باید امام علی (ع) باشد. نیاز است که در این زمینه امر به معروف و نهی از منکر انجام گیرد، والا اشرار حاکم بر جامعه می شوند؛ به عبارتی دیگر همه باید با دانه درشت ها مقابله کنند. باید به دانه درشت ها امر و نهی کرد که امنیت پیدا نکنند، وگرنه امر و نهی به افراد سطح پائین جامعه چه فایده دارد؟ در این میدان صرفا نباید به حرف زدن اکتفا کرد و باید عمل نمود. 

    متأسفانه، کارچاق کن های حکومتی، افرادی آشنا به چفت و بست های قانون گذاری می باشند که به راحتی قانون را هم به سود خود تمام می کنند. آنها مانند لانه های موش دارای دالان های فراوانی هستند که در صورت تعقیب، وارد دالان بعدی خواهند شد. این اشخاص چفت و بست های قانون را خیلی ظریف و با ظاهری مذهبی طوری تفسیر می کنند که در نهایت قانون به نفعشان تمام می شود. این کارچاق کن ها به منظور ابقاء در پست های ریاستی، برای بالادستی های خود خوش رقصی می کنند. من زمانی که در مجلس شورای اسلامی بودم، بارها به نمایندگان گفته بودم که بر روی امضاهایی که پای اوراق مهمی همچون استیضاح می زنید، باقی بمانید؛ اما برخی از آن ها حتی بعد از صحبت با معاون وزیر امضای خود را پس می گرفتند و با این کار شأن مجلس را پایین می آوردند. باید اعتراف کنم که فساد طوری شده است که امروز اگر کار چاق کن ها را از در بیرون کنید، از پنجره وارد می شوند که درنتیجه به بهینه سازی و اقتصاد مقاومتی آسیب زده و توسعه اقتصادی کشور را مختل می سازد. ای کاش نمایندگان و صاحبان امضاء ساده زیستی را از شهید مدرس که یک وکیل بود، می آموختند. شهید مدرس عمامه ای بر سر می گذاشت که کرباسش را از اصفهان خریده و آنرا رنگ کرده بود. او با گاری از اصفهان به سمت تهران به راه افتاد. به وی گفتند کالسکه که معادل ماکسیمای فعلی است برای سفر شما مهیا کنیم که ایشان موافقت نکرد. در تهران به شهید مدرس پیشنهاد دادند تا در خانه های سازمانی اقامت کند، ولی او در مدرسه مروی سکنی گزید.

     اگر مسئولین ما مردم را باور داشته باشند، افرادی ساده زیست خواهند بود. ما نسبت به اول انقلاب رو به اشرافی گری رفته ایم، هزینه ها را زیاد کرده ایم. اگر انتصابات ما درست باشند، کارها صحیح پیش خواهند رفت. ما باید الگوی اسلامی - ایرانی را پیاده سازی کنیم. امروز باید اعتراف کنیم که تا حاکمان بر خود سخت نگیرند، اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد و البته توجه به اقتصاد مقاومتی همانا هموار کردن مسیر توسعه اقتصادی در کشور است که توأم با رفاه عمومی و اشتغالزایی خواهد بود. زمانی که من در مجلس شورای اسلامی خدمت می کردم به همراه خانم دکتر نیره اخوان در راستای توسعه اقتصادی کشور و رفاه عمومی مردم خدمات زیر را انجام دادیم.

  • تخصیص 3% از اعتبارات استانی جهت زیرساخت شهرک های صنعتی در مناطق محروم (بودجه 93 پیوست 20 ص 4 و پیوست 4 ص 37).
  • اخذ مجوز احداث و توسعه شش شهرک صنعتی در شهرستان اصفهان.
  • پیشنهاد و تصویب بودجه پرداخت 1000میلیارد تومان تن خواه به منظور تأمین حقوق بازنشستگان ذوب آهن و فولاد  در سال 94.
  • سؤال و اعطای کارت زرد به وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفاع از بازنشستگان محترم صندوق فولاد در سال 94.
  • دائمی کردن امکان استفاده مدد جویان بهزیستی و کمیته امداد و ایثارگران از منابع صندوق توسعه ملی (الحاق به مقررات مالی دولت پیوست 3 ص 18).
  • دائمی کردن امکان استفاده از بخش صنعت و معدن و کشاورزی از منابع صندوق توسعه ملی (الحاق به مقررات مالی دولت پیوست 3 ص 19).


نظر شما