علل بی اختیاری ادرار و مدفوع در کودکان

   8476

دکتر فاطمه رجبی پور-پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران


بی اختیاری ادرار (Enuresis«بی اختیاری اولیه»، زمانی است که کودک هرگز کنترل ادرار نداشته است و «بی اختیاری ثانویه»، پس از یک کنترل اولیه حدودا سه تا شش ماهه به دست می آید.)، عبارت است از: عدم توانایی نگهداری ادرار در سنی که کودک به صورت طبیعی می بایست، قادر به کنترل ادرار خود باشد. بی اختیاری ادرار می تواند «اولیه» یا «ثانویه» باشد.

    حدودا 20% کود کانی که بعد از چهار سالگی شب ادراری دارند، دچار بی اختیاری ثانویه ادرار می باشند که بایستی دلایل آن به دقت بررسی گردند و حتما به پزشک مراجعه نمایند. البته، این امر معمولا به علت حوادث «تنش زای روان شناختی» اتفاق می افتد و شایع ترین علت می تواند، «عفونت ادراری» باشد و از دیگر علل باید از «دیابت»، «انسداد مجاری ادراری» یا «تنگی حالب» و «توده لگنی» نام برد. به هر حال نیاز به مشاوره درست با پزشک معالج ضرورت دارد.

    درمان دارویی موجب رفع علایم می شود، ولیکن سبب درمان علاج بخش نمی شود. ساده ترین روش های درمان محدویت مایعات در شب و استفاده از آرامبخش ها یا دادن جایزه به کودک یا استفاده از آژیر شب ادراری برای کودکان بزرگتر است. درمان قطعی حدودا 70% و میزان عود10%  -15%  در5-15 سالگی می باشد و موفقیت کامل ممکن است چند ماه طول بکشد.

    کنترل اجابت مزاج معمولا بین 2- 3 سالگی بد ست می آید. بی اختیاری مدفوع (Encoprosis)، معمولا به بی اختیاری بعد از 4 سالگی اطلاق می گردد. تقریبا 80% مبتلایان، پسر هستند. احتباس اساس «فیزیوپاتولوژی» این بیماری می باشد. بی اختیاری مد فوع در کودکان «اوتیسم» و سایر اختلات شدید رفتاری شایع تر از سایرین است. بی اختیاری مدفوع با ایجاد حالت «تمسخر» و«شرمساری» موجب افزایش خطر «انزوا»م، «افسردگی» و«کاهش اعتماد به نفس» می شود.

نکات مهم در مورد  آموزش اجابت مزاج در کودکان

1-      تنبیه کردن کودکان معمولا نادرست ومخرب است.

2-      هنگامی که کودک از نشستن روی لگن امتناع می کند، اجازه دهید از جایش برخیزد و بار دیگر پس از صرف غذا امتحان کند.

3-      اگر امتناع ادامه دارد، آموزش را حداقل برای چند هفته به تعویق بیاندازید.

4-      یک راه آموزش موفقیت آمیز آداب اجابت مزاج آن است که کودک آن راه نشانه فضیلت تربیت خود تلقی کند.

5-      سنی که در آن آموزش به موفقیت می رسد، بستگی به خصوصیات فردی کودک دارد.

6-       تعداد زیادی از اطفال هنگامی که روی لگن نشسته اند به میزان کافی آرامش ندارند که بتوانند «ادرار» یا «مدفوع» کنند.

7-      پرت کردن حواس کودک از طریق خواندن چیزی برای وی ممکن است، سودمند باشد.

نکته مهم اینست که سن رسیدن به آموزش اجابت مزاج در فرهنگهای مختلف، متفاوت است.

 


نظر شما