فیشور سیلنت تراپی در کودکان

   6570

دکتر مژگان حسن خانی-جراح دندانپزشک


«فیشور سیلنت تراپی»، روشی جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان های دائمی در کودکان است. مراقبت های دندان پزشکی کودکان به طور ایده آل با مشاوره در مورد سلامت دهان قبل از تولد آغاز می شود. ملاقات اولیه کودکان باید ظرف مدت شش ماه بعد از رویش اولین دندان شیری صورت بگیرد تا در مورد وضعیت «فلوراید»، «عادات دهانی»، «پیشگیری از صدمات»، «بهداشت دهان» و «اثر رژیم غذایی روی دندان ها»؛ توصیه های لازم به والدین داده شود.

     «فیشور سیلنت تراپی» روشی جدید جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان های دائمی در کودکان است. شیارهای موجود در سطح جونده دندان های دائمی کودکان محل بسیار مستعدی برای شروع روند پوسیدگی است. «فیشور سیلنت ها» موادی همرنگ دندان ها هستند که توسط دندانپزشک در داخل شیارها قرار داده شده و توسط اشعه به سطح دندان باند می شوند که از شروع پوسیدگی در این مناطق جلوگیری می کنند. خاصیت مهار پوسیدگی «سیلانتها» به دلیل مسدود کردن شیارهای عمیق دندان است، که مانع از نفوذ «باکتری های جدید» و همچنین مانع از نفوذ «کربوهیدرات های تخمیر شونده» و رسیدن آنها به باکتری های باقی مانده می گردد و از ایجاد محیط اسیدی جهت شروع پوسیدگی جلوگیری می شود.

لازم به ذکر است که این روش بدون نیاز به بی حسی و یا هرگونه تراش دندان کودک انجام شده، لذا سبب افزایش تمایل و ترغیب کودک به فعالیت های دندانپزشکی و افزایش همکاری او در جلسات درمانی آتی خواهد شد.

 


نظر شما